Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

 Anasayfa | Bayilerin Sesi | Tüketici Köşesi | Sıkça Sorulan S. | Bize Ulaşın | İl İrtibat Bilgileri | Linkler

 
   » Sondakika
   » Anasayfa
   » Atatürk Köşesi
   » Yönetmelik
   » Bayi Dernekleri
   » LPG Kanunları
   » Rekabet Kurulu
   » Bayilerin Sesi
   » Tüketici Kösesi
   » İş İmkanları
   » Merak Edilenler
   » Sıkça Sorulan Sorular
   » Duyurular
   » Site haritası
   » Online Tv İzle
   » Arşiv
   » Bize Ulaşın
   » Linkler
   » Konuşma Metinleri
   » Köşe Yazıları
   » Üyelik İşlemleri
   » Bilgi Bankası
   » Hayat Dersleri
   » Arama
   » İl İrtibat Bilgileri
   » Video
   » Üyelik Aidat
ÇOK OKUNANLAR
Sektöre Genel Bakış
BAKAN ÇAĞLAYAN, İTO'NUN SORUNLARINI DİNLEDİ
Epdk Sivil Toplum Kuruluşları İle Görüşmelerine Devam Ediyor
    Bayilerinsesi

En iyi markalar

İlk kez Alman­ya’da uygulanan Best Brands’08 araştırmasının ikinci uygulamasını Türki­ye’de gerçekleştirdi. Mevcut pazar performansı ve markanın çekici­liğine bakılarak yapılan araştırmada, Türkiye’nin en güçlü markaları sıralamasında Arçelik ilk sırayı aldı. İlk beş arasında yer alan markalar sırası ile Coca-Cola, Ülker, Aygaz ve Adidas ol­du. Markaların genellikle ya sadece marka ile elde edilen kazanç ya da sa­dece tüketicilerin algıladığı çekicilik odaklı değerlendirildiğini söyleyen GfK Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Fulya Durmuş, GfK’da “best brands” araştırması ile markaların gücünü na­sıl ölçtüklerini şöyle anlatıyor:

“Biz markaların gücünün iki yönü­nü dikkate alıyoruz. Mevcut pazar per­formansı, bunların birincisi. Diğeri ise gelecekteki başarısı açısından önemli olan psikolojik açıdan markanın çekiciliği.”

Araştırma nasıl yapıldı?
27 kategoride en iyi markaları belirleyeıı şirkette yöntem olarak iki aşa­malı bir araştırma tasarlanmış. İlk aşamada, yüz yüze görüşmeler ile yapılan ılıştırmada kapsanan 27 kategorinin her birinde marka bilinirliği ve tercih oranları belirlenmiş ve marka bilirliği en yüksek beş marka ortaya çıkarılmış. Böylelikle tüm kategorilerde toplam, 135 marka seçilmiş.

İkinci aşamada vine viiz yüze anket tekniği kullanılarak, seçilen markalar için GİK BPI ve diğer faktörlere dair sorular sorulmuş. Sonuç olarak ise marka başarısı ve gönül payı hesapları­nın casual analizi ile toplam marka gü­cüne ulaşılmış. Birinci aşamada bin 297 kişi ikinci aşamada ise 2 bin 618 kişiyle görüşüle­rek yapılan araştırmanın sonucunda Türkiye’nin en güçlü 10 markası, Türk ve uluslararası markalara eşit olarak dağıldı.

Araştırmada ortaya çıkan en genel sonuç, birçok kategoride en iyi marka olarak yerli markaların birincilikte ol­ması. Araştırmada en iyi marka olarak birinci sırada yer alan Arçelik, bevaz eşya kategorisinin de acık ara birincisi. Bu sonuca bakılarak Arçelik’in yurt dı­şında yaptığı satın almalar, inovasyon Ar-Ge faaliyetlerine verilen önem ve sürekliliği olan pazarlama iletişimi ça­lışmalarının etkili olduğu görülüyor. Ayrıca bu unsurların tüketicinin kafa­sında hem marka cazibesini hem de markanın başarısını yükselttiği çok açık. Bu kategoride ikinci sırayı yine Koç Holding markalarından Beko alı­yor. Bu kategoride ilginç bir sonuç da 0 kadar yabancı marka varken, listeye sadece bir yabancı markanın girmesi. Yabancı şirketlerden listeye giren tek marka ise Bosch. Küçük ev aletleri kategorisinde de sonuçlar, beyaz eşyadakiyle benzerlik gösteriyor. İlk iki sırayı bu kategoride de Arçelik ve Beko alıyor. Üçüncü sıra­da ise Arzum yer alıyor. Kategorideki tek yabancı şirket, beyaz eşyada da ol­duğu gibi Bosch. Tüketici elektroniğinde ilk sırayı yine Arçelik alsa da bu kategoride ya­bancı markaları daha çok görüyoruz. Bu kategoride Sony ikinci sırada yer alıyor. Kategorideki diğer bir yabancı marka olarak ise Philips göze çarpıyor.

Bilgisayar kategorisinde en iyi mar­ka olarak dünyaca ünlü pek çok mar­kayı geride bırakarak öne çıkan ise Casper olmuş. Üç idealist bilgisayar mühendisi tarafından 1991 yılında İs­tanbul’da kurulan ve bugün Türki­ye’de yayılmış 65 Casper Store ve bin 200′ün üzerinde satış ve servis nokta­sıyla hizmet veren şirket, birçok araş­tırmada da lider bilgisayar üreticisi ola­rak ön plana çıkıyor. Bu kategoride ikinciliği Toshiba, üçüncülüğü ise HP aldı. İT kategorisinde ise öne çıkan ilk beş markanın tamamı, yabancı marka­lardan oluşuyor. Bu kategoride ilk üçü sırasıyla Microsoft, HP ve Intel almış durumda. Mobilya kategorisinin açık ara bi­rincisi İstikbal. Grubun diğer markası Bellona ise bu kategoride üçüncü sıra­ya yerleşirken, ikinci sırada Yataş yer alıyor.

Alkolsüz içecekler kategorisinde en iyi markalar sıralamasında ilk üçte Pepsi’nin yer al­maması, oldukça ilginç bir sonuç ola­rak karşımıza çıkıyor. İlk sırada tah­min edileceği gibi Coca-Cola var. Onu Fanta ve Cola Turka izliyor. Pepsi ise bu markalardan sonra dördüncü sıra­da geliyor. Alkollü içecek kategorisinde ise Efes Pilsen, en iyi marka olarak ortaya çıkmış.   Yeni Rakı ve Tekirdağ ise ilk üçü  paylaşan  diğer  markalar olarak karşımıza çıkıyor.

Temizlik ürünleri kategorisinde ise ilk iki sırayı P&G markalarından olan Ariel ve Ace almış. Üçüncü sırada ise Unilver markası Omo, bu iki markayı takip etmiş. Kişisel bakımda ön plana çıkan şirket, uzun yıllardır bu alanda var olan Nivea. İkinci sırayı ise P&G markalarından biri olan Gillette almış bulu­nuyor. Araştırmaya göre hiper ve süper market kategorisinde ise en iyi marka Migros. Koç Holding’in gözbebeği olan ve yılbaşında yüzde 50 hissesi 1.97 milyar YTL’ye İngiliz BC Partners tarafından kontrol edilen Moonlight Capital’e satılan Migros’u, Sabancı Holding’in de ortağı olduğu yabancı bir supermarket zin­ciri olan CarrefourSa izliyor. Bu kategoride ilk beşte yer alan diğer markalar ise sıra­sıyla Tansaş, Gima ve Şok ola­rak karşımıza çıkıyor.

Hazır giyim kategorisinde en iyi marka sıralamasında ortaya çıkan sonuç ise şaşırtı­cı.  Türkiye’nin    lokomotif sektörlerinden olan tekstil ve hazır gi­yim sektöründe pazarda birçok yerli marka yer alırken, ilk üç sırayı yabancı markaların alması, bu anlamda ilginç bir sonuç ola­rak ortaya çı­kıyor. Bu ka­tegoride ilk üçe bakıldı­ğında sırasıyla Adidas, Nike, Levis markalarını görü­yoruz. Bu kategoride dördüncü ve be­şinci sırada ise iki yerli şirket yer alıyor. Biri LCWaikiki, diğeri ise Mavi Jeans.

Araştırmada otomobil kategorisin­de en iyi olarak ortaya çıkan marka, Renault olmuş. Aynı zamanda Türki­ye’de en çok satan otomobil markası olan Renault’u Mercedes ve Toyota iz­liyor. Lastikte ise ilk sırada bir yerli şir­ket yer alıyor. Lassa, dünyaca ünlü ra­kiplerini geçerek bu kategoride birin­ciliği almış. Benzin istasyonları arasın­da da yerli şirketler, yabancı markaları geride bırakmış. Araştırmada bu kate­goride ilk sırada Petrol Ofisi, ikinci sı­rada ise Opet geliyor. LPG kategorisinde en iyi marka olarak açık ara önde olarak çıkan şir­ket ise Aygaz olmuş. Onu, İpragaz ve Milangaz takip ediyor.

Kart sayısı ve aktiflik oranı açısın­dan kıyasıya rekabet eden BonusGard ve WorldCard bu araştırmada da karşı karşıya gelmiş. Ancak araştırmada Bonus Card en iyi marka olarak birinci sırada yer almış. İkinci sırayı Axess alırken, World bu kategoride üçüncü olmuş. Sıralama Anadolu Hayat Emeklilik ve Ak Sigorta olarak devam ediyor. Araştırmada kuyum sektöründe ilk sırayı Altınbaş alırken, kargo sektörün­de ise ilk sırada Araş Kargo’nun yer al­dığını görüyoruz.

Marka cazibesi nasıl ölçülüyor?

  • GfK marka cazibesi endeksi (BPI) bir markanın tüketicinin aklındaki genel psikolojik gücünü yansıtan bir ölçü birimi. GfK, BPI markaların başarılı bir şekilde konumlandırılması için gerekli olan 10 farklı kriterden oluşuyor. Bu kriterler, marka cazibesinin üç önemli boyutunu; bir markanın rasyonel ve duygusal değerleri olduğu kadar tüketicilerin geleceğe yönelik davranış eğilimini de ölçüyor. Bu ölçüm, markalanın bulunduğu rekabetçi ortamda sahip olduğu cazibeyi gösteriyor. Bunun yanında markanın tüketicinin algıladığı konumunun başarı düzeyini belirtiyor. Marka cazibesini oluşturan farklı unsurlar açısından markanın güçlü ve zayıf yönlerini de sergiliyor. Markanın başarısını ise ortaya çıkaran rasyonel başarı faktörleri, pazar payı, bağlılık ve yüksek fiyat kabulü ve gönül payını belirleyen duygusal başarı faktörleri, bilinirlilik ve GfK marka cazibesi endeksi, modelin çatısını oluşturuyor.”

 

New Page 1
 

Yorum Ekle

 

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Likpetder veya likpetder.com sorumlu tutulamaz.

 

      » Diğer Haber Başlıkları

Tüm Haberler

Amaç Rekabetçi Piyasa Oluşturmak
Derneğimizin Sakarya' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fahri Eren
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN EPDK’NIN 7.YIL RESEPSİYONU KONUŞMASI
EPDK'dan dağıtım şirketlerine ulusal stok cezası
EPDK BASIN AÇIKLAMASI
Ankara LPG Dönüşüm Sistemleri Fuarı
42. Dönem LPG-CNG Komisyonu I.Toplantısı Gerçekleştirildi
LPG AYLIK EĞİTİM PROGRAMI
Biodizel tesisinde yangın: 3 ölü
Likpetder Ankara'da
Derneğimizin Denizli' deki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Erol KAYA
Tüplü gazın ÖTV’si de yüzde 3 olsun
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Eylül Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası 2008 Yılı Ocak-Haziran Dönemi Özet Piyasa Rakamları
Derneğimizin Ankara' daki İrtibat Sorumlusunu Tanıyalım: Fikret Bircan
EPDK BAŞKANI SAYIN HASAN KÖKTAŞ’IN “EPDK’NIN 7. YILINDA TÜRKİYE ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ PİYASALARI” AÇILIŞ KONUŞMASI
Evrak Planlama Dağıtım Kurumu (EPDK)
Vergiler Bahane Fiyatlar Şahane!
EPDK’dan 739 bin 200 YTL ceza
Otogaz ve Tüpgazda İndirim
LPG Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde büyük değişiklikler yapılıyor
EPDK'ya Petrol Operasyonu
Petrolde haksız kazanç belgelendi
İpragaz, Zeytinsuyu Tepesi Villaları’nı uydudan faturalandırıyor
Insaat mühendisi olacakti, 12 Eylül yüzünden tüpçü oldu

 

Yazdır

 
Açılış Sayfası Yap  Sık Kullanılanlara Ekle 
likpetder.com, likpetder.org
E-mail : info@likpetder.com
Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği

Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği


Telif Hakkı © 2008 likpetder.com, likpetder.org Tüm hakları saklıdır.
 

Falcon Bilişim Hizmetleri